Ozvučení terasy nebo altánku u rodinného domu, bytu

Tak, jak se s rekonstrukcemi rodinných domů roztrhl pytel, stejně tak s novostavbami, je situace podobná s takříkajíc venkovním posezením. Dříve, nebo později, zvláště na začátku letních měsíců, řeší majitel svého obydlí, jak ozvučit venkovní prostor.

Venkovní „posezení“ je dvojího typu: Buď se jedná o plochu navazující přímo na dům (balkon, terasa), nebo se jedná o sólo stavbu, obvykle nějaký altánek. U terasy navazující přímo na dům, máme situaci jednodušší. Kabeláž nemusíme vést daleko. Postačí přes zeď nebo do podhledu střechy, kde můžeme vestavět i reproduktory. U sólo altánku budeme řešit 230 V kabeláž a náročnější klimatické podmínky pro reproduktory. Celé ozvučení tak navrhujeme s ohledem na

  • klimatickou odolnost (Reproduktory a elektronika vydrží slunce, mráz, vlhkost?)
  • komfort obsluhy (Budu muset běhat a hudbu nastavovat v domě?)
  • sousedy (Bude jim moje hudba vadit?)
  • kabeláž (Jak se to bude napájet a jak tam hudbu přivedu?)

Jaké reproduktory?

Reproduktory na zimu nijak nedemontujeme, jsou tedy instalovány celoročně a tudíž musí klimaticky vydržet. Je-li možnost instalace do podhledu (střecha altánku, podhled střechy domu), zvolte ji. Doporučujeme tato podhledová repra, zvláště ty s kevlarovou membránou RP 122, RP 81×111, RP 91, RP 81×81.. Nebude-li na ně přímo pršet, mráz, teplo a vlhko vydrží. Je-li ale podhled méně chráněno, nebo dokonce reproduktory vestavujete do více exponované stěny, doporučujeme přímo tato vlhkuodolná repra řady RP, nejlépe modely RP 62, RP 82, RP 64 a RP 84.

Pokud není podhled k dispozici, nezbývá, než zvolit montáž na stěnu. Pečlivě vyberte místo instalace. Nejenom s ohledem na to aby zvuk byl nasměrován na naši terasu, a ne k sousedům (pamatujte na limit max. 65 dB hluku), ale také s ohledem na to, aby reprosoustavy na stěně byly alespoň částečně chráněny proti povětrnostním vlivům v létě i v zimě. Obvyklým praktickým řešením jsou plastové reprosoustavy s konzolami řady SP xxx. Nebude-li na ně trvale pršet, svou práci dlouhodobě odvedou a vydrží.

Máte-li ovšem tu smůlu, že opravdu neexistuje alespoň částečně chráněné místo u domu nebo pod zastřešením a na reproduktory může trvale pršet anebo sněžit, nezbývá, než vybrat odolné zvukové projektory, nebo klimaticky nejodolnější reentrantní typy (tlampače). Bohužel, je to jednoduché: „Čím lépe to má hrát, tím méně to vydrží.“

Odkud vzít hudbu?

Samotné buzení, t.j. zdroj hudby + kabeláž + zesílení + ovládání, volíme podle těchto aspektů:

  • vedení kabeláže (Jsem schopen dovést napájení i audio kabel až na místo poslechu?)
  • klimatická odolnost (Může být ovládání a zesílení venku? Nepoškodí se povětrnostními vlivy?)
  • napájení (Mám na místě poslechu přítomno 230 V a můžu tak tam osadit dedikovaný zesilovač?)
  • autonomie (Chci aby ozvučení na terase bylo zcela samostatné, nebo aby „poslouchalo“ hudbu z domu?)
  • komfort (Chci na terase jen poslouchat, to co je dáno, nebo si rád hraji a hudbu chci vybírat?)

Když si na tyto otázky odpovíte, hned budete mít jasno, jak audio signál do venkovního posezení dovedete a jaký typ, z dále uvedených zapojení, použijete.

Způsoby zapojení

Abyste měli ještě lepší představu o tom, jakými způsoby to vše zapojit, uvádíme následující schémata:

Buzení komfortní, multiroom systémem MRS 1160, 4 zóny s LCD a smartphone V domě je multiroom systém a jedna ze čtyř zón je určena pro venkovní ozvučení. Tam je instalován nástěnný ovládač a z domu je vyvedena reproduktorová dvoulinka (2×) přímo pro reproduktory. Zesílení (centrála) se nachází uvnitř domu. Na terase jsme schopni hudbu vybírat.

Buzení vícekanálovým zesilovačem JPM 1320 z receiveru V domě již máme hifi systém, na tom určujeme, co budeme poslouchat. Tento je posílen vícekanálovým zesilovačem, jehož jeden stereo výstup budí přes reproduktorovou dvoulinku venkovní reproduktory. Jejich hlasitost nastavujeme na zesilovači anebo venku ještě osadíme regulátor hlasitosti PR 300S

Buzení lokálními zesilovači JPM 2032 z receiveru V podhledu u terasy jsme osadili autonomní zesilovač, ke kterému vedeme linkový signál (nevýkonový) stíněným kabelem. Reproduktory jsou napojeny poblíž „venkovního“ zesilovače. Jejich hlasitost nastavujeme na zdroji hudby v domě, nebo v cestě mezi reproduktory a zesilovač osadíme regulátor hlasitosti PR 300S, nebo dálkovým ovládačem od zesilovače. Lokální zesilovače s konzolou existují i ve WiFI verzi, takže hudbu si rovnou čerpají z internetu nebo domácí sítě.

Buzení lokálně nástěnnými přehrávači MRP 2171, MRP 2201, MRP 4205 Venku máme k dispozici pouze napájení 230 V a nejsme schopni přivést audio signál z domu. Venkovní ozvučení bude zcela autonomní (nezávislé na zvukovém systému v domě). Nástěnné přehrávače mají v sobě přehrávač audia a videa, zesilovače, FM rádio nebo internetové rádio, většinou dotykový displej a hlavně spojení Bluetooth a na internet přes kabel nebo WiFi. Napájejí se rovnou z 230 V, není potřeba žádný překážející adaptér. Nejkomfortnější model MRP 4205 umí ozvučit dokonce čtyři místnosti a jeto vlastně „nadupaný“ 7“ tablet s Androidem, včetně napájení i zesilovačů.
Předností nástěnných přehrávačů Dexon je jejich komfort a to, že nikde nic nepřekáží a hudba je vždy snadno dostupná, navíc i přes aplikaci v tabletu nebo smartphonu. Mohou fungovat zcela autonomně. Jelikož vyšší modely mají konektivitu do místní sítě přes ethernet nebo WiFi, mohou být sdružovány do multiroom režimu a tak hromadně ovládány jednou aplikací. V neposlední řadě je ekonomickou výhodou to, že systém budujete postupně a začít tak můžete klidně jen s jediným nástěnným přehrávačem a další instalovat později.

Buzení rychlé kompaktní, pomocí Bluetooth nebo WiFi. Tato technologie patří svou instalací k těm nejrychlejším. Pořídíme aktivní podhledové repro s Bluetooth nebo WiFi příjmem (používají JPM 2021, JPM 2022WI). Reproduktory propojíme pouze k napájení a ihned můžeme začít streamovat hudbu z aplikace ve smartphonu, tabletu, televizi, notebooku nebo stolním počítači. A hudbu čerpáte z internetu nebo ze svého domácího či cloudového úložiště. Reproduktory jsou připojené přes Bluetooth nebo přes WiFi, kde máme mnohem vyšší komfort. Venku máme k dispozici pouze napájení 230 V a nejsme schopni přivést audio signál z domu. Ozvučení chceme provést rychle a levně. Zesilovač s Bluetooth příjmem je přímo u reproduktorů, např. v podhledu. Venkovní ozvučení bude zcela autonomní (nezávislé na zvukovém systému v domě). Hudbu budeme pouštět z tabletu nebo smartphonu na terase.

Buzení ekonomické, přímo z receiveru, pomocí přepínače PS 140 Jde nám především o laciné ozvučení. Přepínačem v domě pouze aktivujeme jednotlivé ozvučované zóny. Výkonový reproduktorový kabel musíme na terasu dovést. Hlasitost nastavujeme na zdroji hudby v domě, nebo ještě před reproduktory osadíme regulátor hlasitosti PR 300S

Do you want to accurate this set or to make a price offer?

Our referencies with similar sound system

    Date Amount
Rodinný dům (Moravská Ostrava a Přívoz) Bezdrátové WiFi ozvučení vč. podhledových reproduktorů 8/2019 56 800 Kč
Rodinný dům (Rychnov nad Kněžnou) Multiroom systém s reproduktory a nástěnnými přehrávači 7/2019 95 200 Kč
Rodinný dům (Sedlčany) Několik lokálních ozvučení nástěnnými přehrávači 5/2019 75 800 Kč
Rodinný dům (Ludgeřovice) Vestavné, skryté WiFI ozvučení devíti prostor 4/2019 76 200 Kč
Rodinný dům (Praha) WiFi ozvučení všech místností v multiroom módu 7/2018 147 600 Kč
Ozvučení bytu (Praha) Multiroom systém, reproduktory, nástěnné přehrávače 9/2017 101 300 Kč
Rodinný dům (Paskov) Multiroom systém s několika MRP 2205 a JPM 2020 10/2016 134 600 Kč
Vícekanálové ozvučení bytu (Praha) Hifi sestava Largo, vícekanálový zesilovač, streamování 8/2016 82 800 Kč
Ozvučení rodinného domu (Praha - Vršovice) Ozvučení s IP zesilovači a podhledovými reproduktory 11/2014 87 000 Kč