Sound system of the terrace, pergola, balcony or gazebo at the family house, apartment

Sound system of the terrace, pergola, balcony or gazebo at the family house, apartment

Tak, jak se s rekonstrukcemi rodinných domů roztrhl pytel, stejně tak s novostavbami, je situace podobná s takříkajíc venkovním posezením. Dříve, nebo později, zvláště na začátku letních měsíců, řeší majitel svého obydlí, jak ozvučit venkovní prostor.

Venkovní „posezení“ je dvojího typu: Buď se jedná o plochu navazující přímo na dům (pergola, balkon, terasa), nebo se jedná o sólo stavbu, obvykle nějaký altánek. U terasy navazující přímo na dům, máme situaci jednodušší. Kabeláž nemusíme vést daleko. Postačí přes zeď nebo do podhledu střechy, kde můžeme vestavět i reproduktory. U sólo altánku budeme řešit 230 V kabeláž a náročnější klimatické podmínky pro reproduktory. Celé ozvučení tak navrhujeme s ohledem na

  • klimatickou odolnost (Reproduktory a elektronika vydrží slunce, mráz, vlhkost?)
  • komfort obsluhy (Budu muset běhat a hudbu nastavovat v domě?)
  • sousedy (Bude jim moje hudba vadit?)
  • kabeláž (Jak se to bude napájet a jak tam hudbu přivedu?)

Jaké reproduktory?

Reproduktory na zimu nijak nedemontujeme, jsou tedy instalovány celoročně, a tudíž musí klimaticky vydržet. Je-li možnost instalace do podhledu (střecha altánku, podhled střechy domu), zvolte ji. Doporučujeme tato podhledová repra, zvláště ty s kevlarovou membránou RP 122, RP 81×111, RP 91, RP 81×81, nebo populární RP 110.. Nebude-li na ně přímo pršet, mráz, teplo a vlhko vydrží. Je-li ale podhled méně chráněn, nebo dokonce reproduktory vestavujete do více exponované stěny, doporučujeme přímo tato vlhkuodolná repra řady RP, nejlépe modely RP 92 a RP 82.

Pokud není podhled k dispozici, nezbývá, než zvolit montáž na stěnu. Pečlivě vyberte místo instalace. Nejenom s ohledem na to aby zvuk byl nasměrován na naši terasu, a ne k sousedům (pamatujte na limit max. 65 dB hluku), ale také s ohledem na to, aby reprosoustavy na stěně byly alespoň částečně chráněny proti povětrnostním vlivům v létě i v zimě. Obvyklým praktickým řešením jsou plastové reprosoustavy s konzolami řady SP 412, nebo SP 512 Nebude-li na ně trvale pršet, svou práci dlouhodobě odvedou a vydrží.

Máte-li ovšem tu smůlu, že opravdu neexistuje alespoň částečně chráněné místo u domu nebo pod zastřešením a na reproduktory může trvale pršet anebo sněžit, zvolte klimaticky odolné SP 622.

Odkud vzít hudbu?

Samotné buzení, tj. zdroj hudby + kabeláž + zesílení + ovládání, volíme podle těchto aspektů:

  • vedení kabeláže (Jsem schopen dovést napájení i audio kabel až na místo poslechu?)
  • klimatická odolnost (Může být ovládání a zesílení venku? Nepoškodí se povětrnostními vlivy?)
  • napájení (Mám na místě poslechu přítomno 230 V a můžu tak tam osadit dedikovaný zesilovač?)
  • autonomie (Chci, aby ozvučení na terase bylo zcela samostatné, nebo aby „poslouchalo“ hudbu z domu?)
  • komfort (Chci na terase jen poslouchat, to co je dáno, nebo si rád hraji a hudbu chci vybírat?)

Když si na tyto otázky odpovíte, hned budete mít jasno, jak audio signál do venkovního posezení dovedete a jaký typ, z dále uvedených zapojení, použijete.

Způsoby zapojení

Abyste měli ještě lepší představu o tom, jakými způsoby to vše zapojit, uvádíme následující schémata:

Buzení komfortní, digitálním multiroom systémem Smart Audio s centrálním streamovacím zesilovačem MRS 4050

MRS 4050 je centrální streamovací zesilovač pro multiroom ozvučení, kde v každé zóně může hrát jiná hudba. Zatímco v dalším případě máme multiroom systém postavený z mnoha „malých“ zesilovačů, tady se jedná o jeden centrální prvek, který budí celé ozvučení. To využijete, pokud je již kabeláž od reproduktorů svedena do jednoho místa.

Centrála multiroom systému MRS 4050 disponuje čtyřmi stereofonními zesilovači, z nichž každý poskytuje výkon 2× 50 W a je možné jeho přepnutí do monofonního režimu, kdy se výkon zvýší na 1× 100 W na danou zónu. Čtyři stereofonní zóny jsou zcela nezávislé, a jak již bylo řečeno, v každé může hrát jiné audio. Zóny můžeme také slučovat na hudební obsah a synchronizovat je, aby vůči sobě nebyly zpožděné. Protože MRS 4050 je dalším zařízením postaveným na technologii Dexon Smart Audio, lze pomocí aplikací v telefonu, tabletu, počítači a pomocí webového rozhraní, streamovat internetová rádia, podcasty, procházet multimédia v síti, nebo hudbu vysílat přímo ze Spotify a přes AirPlay či DLNA. A aby toho nebylo málo, každá zóna má svůj analogový linkový vstup a digitální optický vstup. Každou zónu můžeme posílit zesilovačem, nebo doplnit aktivním subwooferem, prostřednictvím napojení na digitální koaxiální, nebo analogový výstup.

Přední panel MRS 4050 obsahuje LED, které znázorňují, zda je v dané zóně přítomen audio signál a jaký typ vstupu či digitálního streamování je právě aktivní. Centrálu, jako takovou, fyzicky neobsluhujeme. Nepoužívají se žádné nástěnné ovladače, ale správa a streamování se provádí v aplikaci a pomocí webového rozhraní. A je na nás, kolik takovýchto ovládacích zařízení použijeme, a kde. Nutné pouze, je, aby zesilovač byl kabelově připojen do datové sítě a „viděl“ na internet.

A co více, tento systém snadno spojíte i s chytrou domácností různých výrobců. K zesilovačům poskytujeme HTTP API, což je otevřený protokol komunikace. V systému chytré domácnosti, v rámci presetů, někdy též označovaných jako scénáře, naprogramujete povely pro audio část. Může to být až tak vychytané, že jedním klikem zatáhnete žaluzie, rozsvítíte, nastavíte vyšší teplotu topení a zároveň začnete přehrávat vybraný playlist anebo internetové rádio.


Buzení komfortní, digitálním multiroom systémem Smart Audio z několika zesilovačů JPM 2032WB, JPM 2022WI. Buďte chytří…Buďte smart!

Multiroom systémy pro rodinné domy a byty se posunuly kupředu. Ty moderní, jakým je i systém Dexon Smart Audio, nevyžadují jednu centrálu (jak tomu je v předchozím případě) ale naopak, aktivní prvky jsou rozmístěny po domě. Jde o malé zesilovače JPM 2032WB, nebo JPM 2022WI, které jsou umístěné v podhledech, v nábytku nebo v příčkách. Systém tak můžeme budovat postupně.

Jako zdroj hudby již není použitý receiver, či centrála, ale aplikace v tabletu, notebooku nebo telefonu. Digitální zesilovače s označením JPM 2032WB nebo JPM 2052WB jsou vybaveny konektivitou do WiFi, konektivitou ethernetem do LAN i Bluetooth připojením. Díky své otevřenosti, nabízí všechny výhody streamování přes DLNA a AirPlay. Dovolují streamovat internetová rádia, podcasty, obsah z lokální (např. domácí) sítě, z internetových úložišť i přehrávat hudbu z vestavěného USB slotu. A možné je i streamovat hudbu rovnou snadným Bluetooth připojením.

A co více, tento systém snadno spojíte i s chytrou domácností různých výrobců. K zesilovačům poskytujeme HTTP API, což je otevřený protokol komunikace. V systému chytré domácnosti, v rámci presetů, někdy též označovaných jako scénáře, naprogramujete povely pro audio část. Může to být až tak vychytané, že jedním klikem zatáhnete žaluzie, rozsvítíte, nastavíte vyšší teplotu topení a zároveň začnete přehrávat vybraný playlist anebo internetové rádio.


Buzení lokálním zesilovačem drátově

Zatímco výše uvedený multiroom systém používá k rozvodu signálu data po počítačové síti ve formě LAN, nebo bezdrátové WiFi, tady je rozvod signálu ve formě analogového signálu po kabelu. Znázorňujeme zde zapojení pomocí digitálních zesilovačů JPM 2032 rozmístěných v domě a na terase, které jsou instalovány poblíž reproduktorů. Audio signál z receiveru k nim putuje po stíněném kabelu. Zesilovač zde plní pouze zesilovací funkci.

Co místnost, prostor, to zesilovač. Jeden jsme věnovali právě terase. Protože zdroj hudby je zde jediný (receiver), je jasné, že ve všech prostorách bude hrát stejná hudba.

Jde o ekonomické řešení. Ušetřili jsme na zesilovačích, daní za to je komfort a složitější rozvod signálu.


Buzení lokálně nástěnnými přehrávači se zesilovačem

Nástěnné přehrávače mají v sobě přehrávač audia a videa, zesilovače, FM rádio nebo internetové rádio, většinou dotykový displej a hlavně spojení Bluetooth a na internet přes kabel nebo WiFi. Napájejí se rovnou z 230 V, není potřeba žádný překážející adaptér. Předností nástěnných přehrávačů Dexon je jejich komfort a to, že v domácnosti nikde nic nepřekáží a hudba je vždy snadno dostupná, navíc i přes aplikaci v tabletu nebo smartphonu. Jednu kombinaci nástěnný přehrávač – pár reproduktorů, instalujeme na venkovní terasu. Ale pozor na to, aby nástěnný přehrávač nebyl vystavěný slunci a dešti.


Buzení rychlé kompaktní, bezdrátové, pomocí Bluetooth nebo WiFi aktivních reproduktorů

Tato technologie patří svou instalací k těm nejrychlejším. Pořídíme aktivní podhledové repro RP 110 s Bluetooth nebo WiFi příjmem (používají JPM 2021, JPM 2022WI). Reproduktory propojíme pouze k napájení a ihned můžeme začít streamovat hudbu z aplikace ve smartphonu, tabletu, televizi, notebooku nebo stolním počítači. A hudbu čerpáte z internetu nebo ze svého domácího či cloudového úložiště. Reproduktory jsou připojené přes Bluetooth nebo přes WiFi, kde máme mnohem vyšší komfort.


Buzení ekonomické, přímo z receiveru, pomocí přepínače

Pro ty, kteří chtějí hodně ušetřit, nemít žádný komfort ovládání a pouze reproduktory pasivně přepínat mezi sebou doporučujeme zapojení s Přepínačem reprosoustav PS 140. Jeden pár reproduktorů jsme instalovali na terasu. Přepínač nijak neupravuje a nehlídá zatížení (vzniklou impedanci) vůči receiveru. Sepnutím dvou a více reprosoustav může hrozit zničení budícího zesilovače! Např. sepnutím dvou 8 Ω reprosoustav je zesilovač zatěžován impedancí jen 4 Ω, sepnutím všech čtyř 8 Ω reprosoustav, zatěžujeme zesilovač impedancí jen 2 Ω!

Do you want to accurate this set or to make a price offer?

Our referencies with similar sound system

Garáže v bytovém komplexu Slánský Mlýn (Slaný) Garáže v bytovém komplexu Slánský Mlýn (Slaný) 05/2024 43 200 Kč
Jednoduché ozvučení garáží v bytovém komplexu pomocí moderní rozhlasové ústředny s internetovými rádii a nástěnnými reprosoustavami.
  Rodinný dům (Drnovice) 03/2024 47 600 Kč
Multiroom systém tvořený WiFi/LAN zesilovači s internetovým streamováním JPM 2022WI, spolu s podhledovými reproduktory. Některé prostory jsou ozvučeny pomocí Bluetooth zesilovačů.
Restaurace golfového klubu (Mstětice) Restaurace golfového klubu (Mstětice) 03/2024 78 700 Kč
Základem ozvučení restaurace je vícekanálová ústředna JPA 6240, která budí nástěnné reprosoustavy SP 622 v restauraci, na terase, ve wellness a dalších prostorech. Pro provozní hlášení je zvolen stolní mikrofon PA 580.
Domov pro seniory (Radkova Lhota) Domov pro seniory (Radkova Lhota) 02/2024 411 300 Kč
Reprosoustavy RP 512IP z technologie IP audio ozvučuji ubytovací prostory domovu pro seniory. Ozvučení je řízeno počítačem.
  Koupelny bytového domu (Plzeň) 01/2024 54 700 Kč
Ozvučení 13 koupelen v prostorách bytového domu pro 13 rodin, formou podhledového reproduktoru a Bluetooth skrytého zesilovače.
  Rodinný dům (Albrechtice) 11/2023 65 200 Kč
Komfortní Pětizónový multiroom systém se síťovou konektivitou přes LAN a WiFi. Použity jsou moderní zesilovače JPM 2032WB s bohatou konektivitou a ovládáním přes aplikaci s možností synchronizace a také JPM 2021. Pro samotné ozvučení jsou instalovány podhledové repro RP 110.
Restaurace U Wenzlů (Slatiňany) Restaurace U Wenzlů (Slatiňany) 05/2023 48 300 Kč
Dva vnitřní velké prostory jsou ozvučeny pomocí rozhlasové ústředny JPA 1186 a subwooferu SUB 1201A. Použity jsou podhledové reproduktory a vnější prostor- zahrádka je ozvučena zvukovým projektorem.
  Rodinný dům (Nymburk) 02/2023 105 300 Kč
Kompletní multiroom systém pro většinu prostor rodinného domu ej založena na konzolových zesilovačích JPM 2032WB s WiFi a LAN připojením, podhledových reproduktorech, nástěnných reprosoustavách. Doplněn je i subwoofer SUB 1201A.
Reastaurace (Záhoří - Smrčí) Reastaurace (Záhoří - Smrčí) 01/2023 28 600 Kč
Malá konfigurace ozvučení restaurace, salónku a terasy - rozhlasové ústředna JPA 1185 a nástěnné reprosoustavy z řady SP.
  Rodinný dům (Dolní Lutyně) 12/2022 79 100 Kč
V rodinném domě je ozvučeno několik prostor v technologii Smart Audio. Použity jsou nástěnné přehrávače MRP 4170, zejména pak zesilovače JPM 2032WB. K doplnění basů je použitý subwoofer SUB 1201A a jako reproduktory byly zvoleny špičkové RP 124.
  Rodinný dům (Praha 9) 11/2022 100 200 Kč
Šestizónové ozvučení rodinného domu. Využito je zesilovačů JPM 2032WB v zapojení Smart Audio v LAN a WiFi. Zesilovače budí podhledové reproduktory RP 110 a RP 124, které doplňuje aktivní subwoofer.
  Rodinný dům (Kroměříž) 07/2022 23 400 Kč
Nástěnný přehrávač se zesilovačem MRP 8200 budí dvouzónově podhledové reproduktory RP 124 a RP 93.
Restaurace Valachovec (Petřvald) Restaurace Valachovec (Petřvald) 07/2022 29 900 Kč
Ozvučení restaurace a venkovní pergoly pomocí rozhlasové ústředny s internetovými rádii a nástěnnými reprosoustavami SP 512
Smuteční obřadní síň (Ostrava) Smuteční obřadní síň (Ostrava) 05/2022 76 000 Kč
Interiéry obřadní síně jsou ozvučeny nástěnnými reprosoustavami, vestavěn je mikrofon do nábytku, doplněn přehrávač hudebního podkresu a celý tento systém je buzen ústřednou JPA 6120 s nástěnným ovládáním.
  Rodinný dům (Březnice) 04/2022 42 500 Kč
Multiroom systém, jehož základem je několik zesilovačů JPM 2032WB, na které jsou napojeny moderní podhledové reproduktory RP 124 a RP 110.
Prodejna bytových dekorací (Uherské Hradiště) Prodejna bytových dekorací (Uherské Hradiště) 02/2022 21 700 Kč
Ozvučovací systém pro prodejnu je postaven na komfortní rozhlasové ústředně JPA 1186 a na podhledových reproduktorech s možností regulace a ovládání přes aplikaci.
Smuteční obřadní síň (Kolín) Smuteční obřadní síň (Kolín) 01/2022 99 400 Kč
Dva ozvučovací systémy založené na rozhlasových ústřednách JPA 1504 a JPA 1506. Jsou použity nástěnné a sloupové reprosoustavy a posilující subwoofer. Nechybí mixážní pult a vestavba mikrofonní techniky do nábytku.
Správa Uprchlických Zařízení Ministerstva Vnitra (Bělá pod Bezdězem) Správa Uprchlických Zařízení Ministerstva Vnitra (Bělá pod Bezdězem) 01/2022 60 000 Kč
Systém digitálního ozvučení vnitřních ubytovacích prostor využívá digitálního IP koncového zesilovače a mnohá nástěnných reprosoustav. Pro hlášení se využívají jednak IP mikrofony PA 701 a také mikrofony s nahranými hlášeními PA 600.
  Rodinný dům (Krásné Pole) 11/2021 44 900 Kč
Rodinný dům je ozvučen pomocí dvou stereofonních rozhlasových ústředen a dalších zesilovačů JPM 2032WB se streamerem JWS 11. Jde o několikazónové stereofonní ozvučení s komfortem internetových rádií a přehrávání v domácí síti i lokálně.
  Rodinný dům (Horní Suchá) 06/2021 52 100 Kč
Třízonové stereo ozvučení pomocí hromadně spravovaných nástěnných ovládačů MRP 2201. K samotnému ozvučení jsou použity podhledové reproduktory RP 122 a nástěnné reprosoustavy SP 412.
  Rodinný dům (Těrlicko) 05/2021 56 500 Kč
Kombinace nástěnného přehrávače MRP 8200 a WiFi zesilovačů JPM 2022WI tvoří multiroom systém s reproduktory. Ozvučení je doplněno subwooferem SUB 1201A.
  Multiroom ozvučení bytu 3+1 (Praha 4) 04/2021 74 500 Kč
Pětizónový multiroom systém ozvučení pomocí nástěnných přehrávačů MRP 2201. Jako reproduktory jsou zvoleny podhledové typy RP 124. Systém je možné řídit hromadně aplikací v telefonu.
  Rodinný dům (Karlštejn) 03/2021 73 900 Kč
Osmizónové ozvučení prostor domu systémem Smart Audio, zejména s podhledovými reproduktory RP 110 a nástěnnými reprosoustavami SP 512 s doplněním o subwoofer SUB 1201 v obývacím pokoji
  Rodinný dům a terasa (Ostrava) 02/2021 44 600 Kč
Kompletní ozvučení prostor rodinného domu a jeho terasy založeném na nástěnném přehrávači MRP 8200 a dalších dvou skrytých systémech se zesilovači JPM 2022WI.
  Ozvučení rodinného domu (Olomouc) 02/2021 63 100 Kč
Rodinný dům je vybaven systémem ozvučení 6 prostorů založeném na podhledových reproduktorech, které budí nástěnný přehrávač se zesilovačem MRP 8200, MRP 2171 a několik systému technologie Smart Audio se zesilovačem JPM 2022WI.
  Ozvučení rodinného domu (Praha) 02/2021 22 800 Kč
Ozvučení několik prostor za pomocí technologie Dexon Smart Audio - zesilovačů JPM 2032WB a podhledových reproduktorů
  Rodinný dům (Suchdol, Lipová) 12/2020 76 900 Kč
Šestizónové ozvučení maticovou rozhlasovou ústřednou JPA 6120, kde každá zóna má jiný hudební signál. Samotný zvuk v pokojích je realizován prostřednictvím podhledových reproduktorů. Pro venkovní prostory jsou zvoleny nástěnné reprosoustavy.
Venkovní zahrada v Domově pro seniory Kamenec (Slezská Ostrava) Venkovní zahrada v Domově pro seniory Kamenec (Slezská Ostrava) 09/2020 30 100 Kč
Ozvučení pomocí přenosných reprosoustav BC 1000A, mikrofonů, a to i bezdrátových, mixážního pultu vč. kabeláže
Hotel Rajská Bouda (Malenovice) Hotel Rajská Bouda (Malenovice) 07/2020 53 700 Kč
Ozvučení výčepu, terasy, jídelny, sálu i bowling centra za pomocí několika rozhlasových ústředen, nástěnných reprosoustav i podhledových reproduktorů s vícezónovým členěním
  Rodinný dům (Olomouc, Holice) 01/2020 73 900 Kč
Ozvučení šesti prostor na bázi systému Smart Audio s HighEnd podhledovými reproduktory po WiFi nebo ethernetem